We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping on Abposters.com?
Objevte nejvýhodnější akce pro tento týden: ZARÁMOVANÉ PLAKÁTY sleva -30 % ×

Tohle jste o fenoménu Pokémon nevěděli!

27. 02. 2020

Satoshi Tajiri je japonský designér videohry Pokémon a otec všech Pokémonů. Jako chlapec bydlel v okrajové části Tokia, kde si kromě hraní videoher a sledování Star Treku, zamiloval neobvyklého koníčka – sbírání brouků. Z tohoto nevinného sbírání postupně vymyslel hru Pokémon. Celý původní název zní Poketto Monsutá, což znamená Kapesní příšery. Svůj nápad pak nabídl firmě Nintendo, která ho realizovala v podobě dvou her: Pokémon Red a Pokémon Green. První beta verze her na Game Boy vyšly 27 února 1995, oficiální verze přišly na trh rok na to. Tyto hry měly obrovský úspěch v Japonsku, později je přeložili do dalších jazyků a celosvětový úspěch na sebe nenechal dlouho čekat.


Krátce po první hře se Pokémon dočkal vlastního animovaného seriálu. V Japonsku debutoval již v roce 1997.V první sérii jsme sledovali příběh Asha Ketchuma, který se vydává na cestu za svým snem, a to stát se nejlepším trenérem Pokémonů. Prvním pokémonem, jehož Ash získá, je Pikachu a mezi dvojicí velmi rychle vznikne přátelské pouto. Na cestě  za svým snem si Ash najde i nerozlučné kamarády, Brocka a Misty.

Dnes existuje již 6 generací Pokémon videoher, v nichž se nachází 23 her. Také vyšlo 17 filmů, 18 sezón anime, ve kterých je již více než 930 částí. Velmi populární se staly i sběratelské karty Pokémon Trading Card Game. Hráči mezi sebou jednotlivé karty vyměňují a pak s těmito mixovanými balíky hrají. Nejdražší je karta Pikachu Illustrator, která se posledně vydražila za 224,250 dolarů. Tato karta byla určena pouze pro vítěze soutěže CoroCoro Comic ilustrace Contest, která se uskutečnila v lednu 1998 a bylo jich vytvořeno pouze 39 kusů.

 

Obrovskou renesanci a možná až posedlost, zažili pokémoni vydáním hry Pokemon GO! na mobily. Pokémon GO! je hra založená na principu rozšířené reality vyvinutá společností Niantic. Prostřednictvím aplikace propojuje herní prostředí s reálným světem, na což využívá GPS a kameru telefonu.

V minulém roce jsme se dočkali i prvního live action filmu – Detektiv Pikachu. Upovídaný Ryan Reynolds zde daboval samotného Pikachua(recenze zde). Film byl docela úspěšný a už se pracuje na jeho pokračování. 


Pokémoni během své doby trvání přilákali obrovské množství fanoušků různého věku, národnosti a pohlaví. I když jsou hry původně určené pro děti, hrají je více adolescenti ve věku 12-18 let a také dost velký počet dospělých lidí, zatímco děti se dívají pouze na anime. Pokémoni jsou obrovský fenoménem a podařilo se jim ovlivnit celou popkulturu. V Japonsku a v Americe se otevřely specializované obchody, které prodávají pouze produkty s tématikou Pokémonů. Japonsko celkově bere Pokémony jako své národní dědictví- japonské aerolinky mají na letadlech Pokémony a i Shinkanseny po Japonsku jezdí polepené pokémony. Pokémoni se dokonce prosadil i ve vědě, přesněji byly po nich pojmenovány nově objevené druhy zvířat Stentorceps weedlei (Weedle) a Chilicola Charizard Monckton (Charizard). Existuje také jeden protein pojmenovaný po Pikachu, který se nazývá Pikachurin.Pokémony, jak to již s populárními věcmi chodí, provází i vlna kritiky. Kritizovali je někteří fundamentalističtí křesťané za okultní a násilné témata a koncept “pokémoní evoluce”, který podle jejich názoru stojí v protikladu k biblickému stvoření v Genesis. V roce 1999 společnost Nintendo zastavila výrobu japonské verze karty “Koga ‘s Ninja Trick”, protože zobrazovala manji (svastika), tradiční buddhistický symbol. V Západní kultuře je totiž tento symbol spojovaný nacismem.

Nejznámější je ale spojování pokemonů s epilepsií – 16. prosince 1997 bylo do nemocnic s epileptickými záchvaty přijatých více než 635 japonských dětí. V tento den se v Japonsku vysílala premiéra epizody Dennó Senši Porigon, ve které se objevily scény vyvolávající epileptické záchvaty. V této konkrétní epizodě došlo k jasným výbuchům s rychle se měnícími modrými a červenými barevnými vzory. V následném výzkumu bylo zjištěno, že tyto světelné efekty způsobují, že někteří jedinci mají epileptické záchvaty, i když daná osoba neměla předchozí anamnézu epilepsie. Ve zbylém světě byla část zakázaná. Pokémon byl díky tomu v Japonsku na 4 měsíce zakázán, dokud se neupravila animace seriálu, aby k tomu již nedošlo.


Ať už hru hrajete na Nintendu, sbíráte karty, chodíte ven s Pokémon GO!, zda si jen pustíte animák, jedno je jisté –
Všechny chytit máš!

DO KOLEKCE POKÉMON

Evka

Movie and serial fan, especially sci-fi and fantasy, who is still waiting for a letter from Hogwarts. She loves chocolate, warmth and Playstation.Decorate your life!

S Posters.cz jsme na trhu již od roku 1999 a postupně času jsme se stali jedním z největších prodejců plakátů, fototapet a obrazů na zeď. V současné době spolupracujeme s malíři, fotografy a grafickými designery z celé Evropy. V naší nabídce najdete nádherné obrazové reprodukce známých umělců, ale i představitelů současného umění, kteří ještě nebyli objeveni. Rádi vám vytiskneme i vlastní fotografie a na vaše přání zarámujeme do kvalitních rámů! Bytový design přímo milujeme, ale nezapomínáme ani na geeky a milovníky hudby, pro které neustále rozšiřujeme nabídku filmových a hudebních plakátů, hrnečků, figurek, triček a jiných licencovaných merchandise dárků.


© 1999 – 2021 Europosters, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.

Tento web používá soubory cookie. Pokud budete i nadále využívat naše služby, předpokládáme, že s používáním souborů cookie souhlasíte. Více informací Souhlasím ×
Top