We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping on Abposters.com?
OBJEVTE nejvýhodnější AKCE pro tento týden: VÝPRODEJ - SLEVY AŽ 70 % ×

New York mýma očima.

25. 11. 2015

New York – město, které nikdy nespí. Patří bezesporu k velmi atraktivnímu a turisty oblíbenému místu. Myslím, že mladí Evropané se v souvislosti s ním dělí na dvě skupiny. Zaprvé ti, kteří již spatřili naživo panorama New Yorku a zadruhé ti, kteří si to zatím jen přejí. Nu, možná to zní přehnaně, ale z mých zkušeností nejsem daleko od pravdy.

A tak přemýšlím, co je na New Yorku vlastně tak přitažlivého? Odpověď by byla mnohem delší, nežli se dočkáte v tomto článku, také sofistikovanější a dalo by se zde zkoumat množství skutečností, které jsou s tím spojeny – ať už historicky, kulturně či politicky. My to ale vezmeme jednoduše a stručně bez ohledu na další nabízející se faktory. Zaměříme se na místa či budovy, které prostě stojí za to vidět!

Co mě napadá první?

Socha svobody. Z cestovatelských zkušeností Vám poradím vychytávku, jak Sochu svobody vidět velmi hezky zblízka a úplně zdarma. Pokud nastoupíte na velký žlutý trajekt na Staten Island, který bude mířit na břeh Manhattanu (totožně pro opačný směr), uděláte nejlépe. Cesta trvá něco kolem třiceti minut a kochat se můžete úchvatně se skvělým pocitem, že máte sochu na dlani – ještě k tomu se Vám nabídne báječný výhled na Dolní Manhattan.

Dalším jedinečným místem je bezesporu Brooklynský most. Spojuje městskou část Manhattan s Brooklynem. V době, kdy se most otevřel, tedy v roce 1883, se jednalo o největší visutý most na světě. Dnes je dominantou města a denně po něm projde statisíce lidí. V oblibě ho mají především mladé zamilované páry, které si zde ztvrzují lásku zavěšením zámku. Přízvisko „most zamilovaných“ je asi neodmyslitelně spojené s nezapomenutelnými filmovými scénami, ve kterých se milenci na mostě setkávají. Nevím jak vás, ale mě ihned napadá scéna z filmu Sex ve městě, kdy Miranda odpouští svému nevěrnému manželovi a schůzkou uprostřed mostu oba ztvrzují, že všechny špatné věci z dřívějších časů společně hází za hlavu a začínají znovu.

Přesuneme se o kousek dál. Times Square je jednou z nejživějších křižovat na světě. Kříží Seventh Avenue s bulvárem Broadway. Nachází se na ní centra mnoha známých globálních firem, například MTV. Pokud vylezete z metra a spatříte tuto lidmi přeplněnou a reklamou zahlcenou část New Yorku, dojde Vám, že jste malinko v jiném světě, než ve Vaší české rodné hroudě. Denně po této křižovatce projde kolem 300 tisíc chodců a dalších 115 tisíc lidí po ní projede v autech. Umíte si představit, kolik může stát umístění reklamy na jeden ze svítících billboardů, které jsou pro Times Square tak tipické? Já neuměla, takže jsem si to našla a ráda se s Vámi o tuto informaci podělím – na nejdelší reklamní ploše, která měří 100 metrů a je široká 24 m, vyjde firmu vystavení reklamy (po dobu čtyř týdnů) na 2,5 milionu amerických dolarů. Úplně bizarní – přemýšlím však více a musíme vzít v potaz skutečnost, že denně vznikne tisíce fotek s těmito reklamami v pozadí a jsou přirozeně sdíleny lidmi na svých sociálních sítích, takže marketing vystavující firmy se tímto mnohonásobně navyšuje. Vrátíme se společně i trochu do minulosti a připomeneme si první instalaci takovéto světelné reklamy, která byla na Times Square dána v roce 1917, dnes už je většina fasád domů pokryta reklamními bannery a nikdo nepřemýšlí nad historií toho, co je dnes už automatické i všemi očekávané. Mimochodem, znáte výraz”Manhattanhenge“? Pokud ne, přiblížím o co jde. Termín “Manhattanhenge” byl propagován Neilem deGrasse Tyson, který byl astrofyzik v Americkém přírodovědeckém muzeu. Jednoduše se jedná o fascinující a jedinečný pohled na slunce, které zapadá vyrovnaně mezi domy uprostřed Manhattanu. K tomuto dochází dvakrát ročně, v termínech kolem letního slunovratu. První Manhattanhenge nastane kolem 28. května, druhý potom kolem 12. července. Je tedy velké štěstí tuto krásu spatřit a to všichni Newyorčané vědí a netrpělivě se svými fotoaparáty čekají na tuto výjimečnou chvíli – stojí to za to!

Nyní zklidníme duši. Odcházíme z pravděpodobně nejrušnějšího místa ve městě do jednoho z nejoblíbenějších parků – ano, správně, mám na mysli Central Park. Nápad pro vznik této obrovské obdélníkové zelené plochy uprostřed města byl prosazen Frederickem Law Olmstedem a Calvertem Vauxem roku 1858. Park je útočištěm uspěchaným Newyorčanům, ale především i oblíbenou atrakcí turistů – je tedy pochopitelné, že je velmi přeplněný, existují však místa v severní části, kde se můžete vyskytnou i úplně sami. Dokonce tak sami, že se nebudete vůbec cítit bezpečně. Nutné podotknout, že se to v poslední letech lepší. Bezpečnost města je stále na vyšší úrovni.

A teď zvedneme hlavu až k nebesům. Ať budeme stát téměř kdekoli v posledním patře běžně vysokého domu a budeme se dívat z okna, můžeme vidět dominantu Empire State Building z roku1931. Více než čtyřicet let byla nejvyšší budovou města.  ESB má 102 pater a je vysoká 443,2 metrů. Stavba byla započata symbolicky 17. března, na Den svatého Patrika, jež je patronem města New York. Na výstavbě pracovalo 3400 zaměstnanců. Zároveň v tomto čase vznikla jedna z nejznámějších fotek na světě, Dělníci na traverze, kteří obědvají – tento obraz má dnes nesčetně lidí doma na plátně.  Budova byla slavnostně otevřena 1. května 1931, zároveň však probíhala Velká hospodářská krize. Sami můžeme tušit, že situace v této době existenci budovy příliš nepomohla. Situace s pronájmem kancelářských prostor byla kritická – dokonce to vedlo k tomu, že na několik let byla nazývána jako Empty State Building (empty = prázdný). Dnes je těmto časům konec, všichni víme, že z Empire State Bulding se stala součást města srovnatelně jako Eiffelova věž v Paříži. Pohled na budovu i z ní je prostě úchvatný!

V New Yorku je jistě mnoho míst, které stojí za zhlédnutí. Z mého pohledu nabízím nyní jen tento krátký vhled. Pokud se Vám můj cestovatelský deník četl dobře a je Vám inspirací, ráda v něm budu pokračovat v dalších příspěvcích.

A vy, kteří jste měli čest už New York navštívit – ať se Vám Vaše osobní zkušenost zapsala pozitivně či negativně, určitě na toto město nezapomenete. Jak zpívá Alisha Keys v celosvětově známém hitu, který prostě Newyorčané milují a jsou na něj pyšní – „No place in the world that can compare.“ Pro ty, kteří zatím o městě mnoha tváří jen snějí – neváhejte si zvelebit svůj interiér některým z námi nabízených obrazů.

S myšlenkami na město za oceánem,

I’m INKA

Aneta

I love to share simple, doable ideas to decorate, organize and love the home you have. What´s the best - no big budget need! I also love travelling, tasty food, my cat and of course my job!Decorate your life!

S Posters.cz jsme na českém trhu od roku 1999 a postupně jsme se stali jedni z největších prodejců plakátů, fototapet, obrazů, obrazových reprodukcí a merchandise předmětů. Rok co rok se rozrůstáme a snažíme se přizpůsobit naši nabídku vašim preferencím. U nás si můžete nechat vytisknout vlastní plakát, zarámovat fotografie a nebo se na našem blogu obohatit o spoustu informací ze světa filmů, seriálů a inspirovat se v oblasti bytového designu.
Vydejte se na cestu našimi stránkami a najděte přesně to, co vašemu domovu chybí.

 

© 1999 – 2019 Europosters, s. r. o.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací Souhlasím ×
Top