We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping at Abposters.com?
-20 % na vybrané produkty na zeď ZÍSKAT SLEVOVÝ KÓD

Melanie Viola: Právě rozmanitost uměleckých děl dělá tuto práci tak zajímavou

21. 05. 2024

Melanie Viola, talentovaná umělkyně z Berlína, proměnila svou vášeň pro fotografii v úspěšnou kariéru. Od roku 2015 se věnuje umění na plný úvazek a její tvorba spojuje tradiční fotografii s digitálním uměním, což jí umožňuje zachytit jak klidné krajiny, tak i pulzující městské scenérie. Jak se jí podařilo přeměnit koníček v životní poslání? Co ji inspirovalo k tomu, aby opustila kancelářskou práci a vrhla se do světa umění?

Melanie, představte se nám prosím. Jak byste se popsala?

Žiji v Berlíně v Německu a moje profese začala kdysi dávno jako koníček. Vždycky jsem hodně fotografovala na svých cestách, výletech a podobně. Lidé se mě často ptali, proč je neprodávám. Nikdy jsem o tom dlouho vážně neuvažovala. Pak jsem si kupoval stále více fotografických potřeb, nosila s sebou mnohem více fotoaparátů, objektivů. Také to bylo tvůrčí zpestření mé kancelářské práce, kterou jsem měla. V roce 2009 jsem pak začala s prvními kroky k prodeji snímků a v průběhu let jsem je rozšiřovala. Od října 2015 se věnuji tvorbě na plný úvazek (fotografie a digitální umění).

Když se vrátíme na úplný začátek, co formovalo váš umělecký styl? Inklinovala jste k umění už jako dítě?

Jako dítě jsem neměla nic společného s uměním nebo kreativitou. Žádné kulturní výlety, kromě těch ve škole. V pubertě jsem se začala zajímat o divadlo a umění. Tehdy jsem začala snít o něčem „jiném“ než o mainstreamu. Ale, no, mělo to zůstat snem na dlouhá léta, protože realita mě vedla k práci v kanceláři. Tehdy jsem se ale začala intenzivněji zabývat fotografií. To byl první velký krok k mé pozdější umělecké profesi. 


Kancelářská práce mě nepřímo přivedla k profesionální fotografii a umění, především jako tvůrčí protiváha ke každodennímu kancelářskému životu!


O svém uměleckém stylu mohu říci, že chodím světem s otevřenýma očima a snažím se ho zachytit všemi smysly… a v určitém okamžiku jsem chtěla dělat víc než jen fotografovat. A tak jsem se snažila vytvářet umění, které bych sama měla chuť mít na stěnách. Tak to všechno začalo!

Kdo má na vás největší tvůrčí vliv?

Neexistuje žádná zvláštní osoba, která by mě tvůrčím způsobem ovlivnila, spíše to byla cesta různých stylů a umělců při vytváření mého vlastního individuálního stylu během prvních let tvorby. Nyní je to spíše o implementaci vlastního stylu do existujících trendů i o samostatné tvorbě.

Mohla byste popsat svůj tvůrčí proces od počátku až po konečný návrh?

Dám vám příklad fotografií z cest. Příprava začíná už doma, kdy je třeba zvážit místo a nejlepší čas (kvůli světelné náladě, poloze slunce atd.), stejně jako právní průzkum a získání všech potřebných povolení. Na místě je pak třeba najít vhodnou pozici a neuškodí ani malá modlitba za správné počasí. Silný déšť s poryvy větru nejsou to, co bych (alespoň já) chtěla fotografovat. Déšť má své kouzlo asi jen v případě nočních záběrů, protože zem se krásně leskne a odráží světla města.

Vzhledem k davům lidí v některých městech (např. v Edinburghu nebo Praze) je vždy nutné naplánovat fotovýlety na pozdní noční hodinu (nebo velmi brzy ráno), abyste získali krásné dojmy z města. V Benátkách bylo dobré vyrazit ve tři hodiny ráno, abychom zachytili i východ slunce.  Jakmile se záběry přenesou do počítače, začnu je třídit a řadit preferované motivy. Poté se data RAW zpracují podle mých představ. Hotový snímek je pak připraven ke zveřejnění.

Nejste vyhraněná jednomu uměleckému zpracování. Vaše portfolio obsahuje od fotografií přes citáty až po abstraktní ilustrace. Lze říci, zda je vám některý z těchto směrů bližší?

Přitahuje mě městská krajina a linie, které nacházím v architektuře. Na jedné straně mám ráda klasické fotografie typických pouličních scén nebo pamětihodností. Je výzvou, aby byly jedinečné a neztratily se vedle obrovského množství jiných snímků stejné městské krajiny. Na straně druhé mě baví navrhovat pomocí těchto fotografií dekorativní a moderní umělecká díla. Ráda zkoumám příležitosti, které mi umožní spojit fotografii a umění způsobem, s nímž se cítím spokojená. Základem je samozřejmě vždy vlastnoručně pořízená fotografie. Ale existuje i mnoho dalších témat, jako jsou mé abstraktní obrazy nebo inspirativní citáty, které také ráda zpracovávám. 


Právě ta rozmanitost dělá tu práci tak zajímavou. Je ještě tolik věcí, které bych chtěla se svými záběry udělat a které se mi ještě nepodařilo vyfotit.


 

Můžete vybrat jeden svůj oblíbený design? Máte nějaký příběh z doby, kdy jste ho vytvářeli?

Fotografie New York Collage z počátku roku 2016 patří k mým klasickým kolážím a visí také nad mým pracovním stolem. New York je pro mě jedním z nejzajímavějších a nejpůsobivějších měst. V době, kdy jsem na této koláži pracovala, jsem se právě zotavila z vážné trombózy a bylo to chvíli potom, co jsem se stala umělcem na volné noze. Bohužel jsem kvůli nemoci nesměla dva roky létat, a tak jsem se v tomto návrhu ztratila se všemi vzpomínkami na tuto cestu. 

Stalo se vám někdy v kariéře, že se vám něco nepovedlo?

Někdy prostě nedosáhnu výsledku, který jsem chtěla. Tak přejdu k něčemu novému, protože seznam úkolů je nekonečný. V určitém okamžiku se to obvykle podaří, když se k opuštěné práci příště vrátím. V některých případech však zůstane bez výsledku.

Jaký je váš kariérní sen, kterého chcete dosáhnout?

Vždycky jsem chtěla experimentovat s barvami a materiály a vytvářet „skutečné“ obrazy, nejen digitální díla. Potřebovala bych k tomu další prostor, což momentálně není možné. Takže to je cíl, který si chci splnit při stěhování do Itálie, možná za 5 let. Už teď mám spoustu nápadů, co bych chtěla vyzkoušet :-).

Co byste poradila začínajícím umělcům?

Soustřeďte se a mějte velkou sebekázeň. Nejde jen o to být umělcem a bavit se, čeká vás také spousta „kancelářské práce“, jako je účetnictví, průzkum práv, analýza trhu atd. Musíte si stanovit vlastní cíle a hlídat si finance, protože výdělky nezávislých umělců mohou být velmi nepravidelné. Pokud netvoříte žádná díla na zakázku (jako já), musíte stále hledat nové společnosti/možnosti, které by vaše díla nabízely.

Jaká je vaše budoucnost? Chystáte nějaké velké projekty?

Právě jsem se vrátila ze čtyřtýdenní cesty do Japonska. Nyní musím upravit obrovské množství fotografií, abych je mohla publikovat. Později budu pokračovat v doplňování svých stávajících sérií o ještě individuálněji upravené záběry z této cesty.

Kromě toho mě letos čeká cesta do USA. Zaměřím se především na městské krajiny. V nejbližší době budu v tomto směru hodně pátrat, abych byla schopna navštívit co nejvíce míst pro pořízení plánovaných fotografií. Bude to tedy velmi cestovatelsky náročný rok se spoustou dojmů a pocitů, které se mi, doufám, podaří přenést spolu s fotografiemi a uměleckými díly na vás všechny.

Podívejte se tvorbu Melanie Viola 

Natalie

Social media manager, photographer and creative head. My superpower is that I can retell all the lines from Harry Potter.Posters.czTvořím svůj svět

S Posters.cz jsme na trhu již od roku 1999 a postupně jsme se stali jedním z největších prodejců plakátů, obrazů a licencovaných merchandise dárků v Česku i v celé Evropě. Máme skladem ohromnou nabídku filmových, herních či sportovních plakátů všech velikostí i plný sklad originálních dárků pro zaryté fanoušky Star Wars, Harryho Pottera, komiksů či celé rodiny Warner Bros. Hrnky, figurky, puzzle i oblečení jsou totiž tím nejlepším dárkem pro všechny bez rozdílu věku či zájmů. Jestli jsi ale fanda spíš interiérového designu, tak i pak jsi tu správně! Máme vlastní tiskárny a tak fototapety, ilustrace, fotografie či umělecké reprodukce tiskneme jak na běžícím páse a dennodenně posíláme do více než 25 zemí.


© 1999–2024 Europosters, s. r. o. Všechna práva vyhrazena.

Top