We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping at Abposters.com?
Akce týdne: FILMOVÉ PLAKÁTY sleva -40 %

Joker slaví letos narozeniny!

02. 04. 2020

Původně se neměl dožít ani konce komiksového sešitu, ve kterém se poprvé objevil. Byl to prostě šílený, výstřední a vtipkující lupič. Dnes je z něj nejznámější chaotický psychopat s traumatickou minulostí. Ano, mluvíme o Batmanově hlavní nemesis –Jokerovi!

 

 

 

Kde se vzal Joker?

Za postavou Jokera stojí autorské trio bob Kane, Bill Finger a Jerry Robinson. Právě poslední jmenovaný přišel s první kresbou zloducha, kterou vytvořil podle německého herce Conrada Veidta z filmové adaptace povídky Victora Huga The Man Who Laughs. Poprvé se Joker objevil ve vůbec prvním čísle komiksu Batmana na jaře roku 1940 (necelý rok potom, co se v Detective comics #27 poprvé v historii objevil Batman.) V tomto raném období byl Joker nelítostným psychopatem, co okrádá a vraždí vlivné občany Gothamu a s lehkostí vodí za nos policii i Batmana. Je zajímavé, že původně měl Joker zemřít, ale nakonec ho na poslední chvíli Batman smrti ušetřil a tím vznikl jeho známý kodex o nezabíjení.

 

 

Od počátků stříbrné éry komiksů až do 60. let se však Joker postupně mění z nelítostného vraždícího sociopata na v podstatě neškodného klauna páchajícího převážně kanadské vtípky. V následujících letech, kdy se v DC univerzu přepisuje a upravuje fikční mytologie, čímž začíná nová moderní éra komiksu, se Joker opět vrací ke svým kořenům a získává nové historické pozadí, jenž mu dodal především Alan Moore v grafické novele The killing Joke. V ní sledujeme Jokerovu minulost, kde se nám představuje jako chudý komik, jenž sotva přežívá společně s těhotnou přítelkyní. (Jeho jméno se záměrně nikdy nedozvíme). Jednoho dne se mu naskytne příležitost pomoci jistým gangsterům dostat se do gothamské chemičky, ve které předtím pracoval. Jenže situace se zvrtne – gangsteři jsou zabiti ochrankou a Joker musí utíkat před Batmanem, jenž ho považuje za dalšího zločince. Při útěku ale spadne do kádě s kyselinou, která ho deformuje a „klaunovsky“ obarví tvář a vlasy. Více než zevnějšek se ale změní jeho mysl, která pod náporem všeho naprosto zešílí.

A tak vznikl nekonečný boj mezi Batmanem a Jokerem. Joker je Batmanem, jakožto jeho dokonalým protipólem fascinovaný a pravidelně se mu snaží ukázat svět z vlastní perspektivy: chaotický, nelítostný, a především úplně k smíchu. Jeho primárním cílem napříč nekonečnými boji s Batmanem je vyprovovkovat svého rivala natolik, že poruší svojí klíčovou zásadu a konečně někoho zabije. Jinými slovy, snaží se o to, aby Batmanovy ruply nervy a zabil ho, čímž by smazal jakékoliv jejich morální rozdíly. Joker ale neohrožuje jen samotného Batmana, ale naopak uvádí do nebezpečí všechny v jeho okolí. Nejprve ubije k smrti Jasona Todda, druhého Robina, potom postřelí Barbaru Gordon- Batgirl, která zůstane do konce života paralyzovaná od pasu dolů.

 

 

 

Joker ve filmu a TV

Neslavně známá je především Jokerova podoba z hraného seriálu The Batman ze šedesátých let, která přesně kopíruje tehdejší Jokerovo postavení  v originálních komiksech. V podání amerického herce Ceasara Romera se tedy střetáváme s úchylným vtipálkem, jehož největším zločinem proti společnosti jsou kanadské žertíky. Ale je pravda, že zbytek postav v seriálu na tom nebyl lépe…

O mnoho lépe je na tom Joker ve své první celovečerní podobě ve filmu The Batman od Tima Burtona z toku 1989, kde ho ztvárnil nezapomenutelný Jack Nicholson. V tomto filmu se do popředí dostává velmi explicitní příběh Jokerova zrodu. Původně se totiž jedná o gothajského mafiána Jacka Napiera, který při souboji s Batmanem spadne do kádě s kyselinou. Během filmu se také dozvídáme, že právě Napier je ten, kdo byl zodpovědný za smrt Batmanových rodičů.

Po tomto filmu přišel dnes už skutečně kultovní animovaný seriál Batman: The Animated Series. A právě zde k Jokerovi přišel člověk, který je dnes díky své interpretaci této postavy s Jokerem spjatý více než kdo jiný. Tím člověkem je Mark Hamill alias Luke Skywalker z filmových Hvězdných válek, který svůj nezaměnitelný hlas ( a předeším smích) této postavě propůjčuje dodnes. Je také třeba dodat, že se v The Animated series k Jokerovi poprvé přidává i Harley Quinn, která se začala objevovat v komiksech až později.

 

 

Osudový Joker

V roce 2008 si ikonického Jokera si stříbrném plátně nekompromisně osvojil australský herec Heath Ledger, který si Jokera zahrál v druhém snímku o Batmanovi režiséra Christophera Nolana Temný rytíř. Ledgerův Joker přesně zachytil  původní esenci komiksového charakteru, vyzdviženém především v Moorově adaptaci The Killing Joke. Jeho Joker je skvělý organizátor a zároveň anarchista, který šíří chaos po celém Gothamu a postupně eliminuje všechny, kdo jsou v Batmanově blízkosti (dokonce stojí i za přerodem Harveyho Denta v Two- Facea). Opět nezjistíme jeho jméno a on sám si vymýšlí řadu historek o tom, jak přišel ke svým jizvám. To připomíná tu část Moorova komiksu, kde se Joker svěřuje Batmanovi, že ne vždy si všechno pamatuje stejně („Když už mám mít nějakou minulost, tak bych chtěl mít možnost si vybrat“) Na druhou stranu, jeho vizáž zřejmě nesouvisí s žádnou nehodou a tento filmový Joker se líčí úmyslně, přičemž se snaží zakrýt již zmíněné jizvy od řezných ran, které jsou jeho symbolickým úsměvem od ucha k uchu, jež také vytváří svým obětem. Ledger Jokera zahrál tak skvěle, že se mu stal osudným. Herec bohužel tuto roli psychicky neunesl a spáchal sebevraždu. 

Jestliže se Joker v podání Heatha Ledgera dočkal všeobecného dobrého přijetí, image, s kterou se představil Jared Leto ve snímku Sebevražedný oddíl, vzbudila přinejmenším kontroveri. Leto ve své roli připomíná narkomana či bílého gangsta rapera, chybí mu charisma a záblesky geniality, které jsou typické pro historii této postavy.

 

 

Joker 2019

Současný Joker s Joaquinem Phoenixem v režii Toda Phillipse stojí jako samostatný film, který nenavazuje na žádnou z existujících sérii a nebude mít pokračování. Je to ojedinělý úkaz, za který Phoenix dokonce získal Oscara za herecký výkon. Joker už není určený pro teenagerské publikum jen tak  pro zábavu. Neobsahuje jedinou typickou akční scénu, žádné okázalé trikové sekvence, žádný grandiózní superhrdinský anebo superpadoušský kousek.  Jedná se o téměř klinickou studii psychopata, který se marně snaží prorazit v zábavním průmyslu. Joker v tomto filmu dostává civilní jméno, rodinné zázemí i  lékařskou diagnózu. Zmizelo tedy téměř jakékoliv tajemství. Jeho akt agrese už není bez smyslu, ale naopak jasně motivovanou hlubokou osobní frustrací. Zároveň ale není hlavní protagonista posuzován jako osamělý individuální případ – naopak, zdá se, že jeho pocity zneuznání a nevyužití zachvátily celé město, možná i svět. Joker je tedy  mluvčím všech frustrovaných mužů, kteří mají špatné zaměstnání a nikoho do páru.  

 

Joker toho za 80 let zažil hodně. V komiksech neznepříjemňuje život jen Batmanovi, ale také celé Justice League. Ve filmu dokázal, že i komiksový film může být brát vážně a mít umělecké kvality. Jak se říká – dobrý záporák dělá dobrého hrdinu, takže je jasné, že za svou popularitu Batman vděčí právě Jokerovi!

 

 

JÍT DO KOLEKCE  JOKER

Katka

Social Media and Email Specialist, known as a big fan of superhero movies, especially Avengers, Deadpool and Batman.

www.instagram.com/kat_y_manaPosters.czTvořím svůj svět

S Posters.cz jsme na trhu již od roku 1999 a postupně jsme se stali jedním z největších prodejců plakátů, obrazů a licencovaných merchandise dárků v Česku i v celé Evropě. Máme skladem ohromnou nabídku filmových, herních či sportovních plakátů všech velikostí i plný sklad originálních dárků pro zaryté fanoušky Star Wars, Harryho Pottera, komiksů či celé rodiny Warner Bros. Hrnky, figurky, puzzle i oblečení jsou totiž tím nejlepším dárkem pro všechny bez rozdílu věku či zájmů. Jestli jsi ale fanda spíš interiérového designu, tak i pak jsi tu správně! Máme vlastní tiskárny a tak fototapety, ilustrace, fotografie či umělecké reprodukce tiskneme jak na běžícím páse a dennodenně posíláme do více než 25 zemí.


© 1999–2023 Europosters, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.

Top