We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping at Abposters.com?
-20 % na vybrané produkty na zeď ZÍSKAT SLEVOVÝ KÓD

Jak zvládnout své emoce v době koronavirové

09. 04. 2020

Když puberťák dostane od rodičů za trest domácí vězení, cloumají s ním nejrůznější emoce. To samé se teď děje celému světu – musíme být pořád zavření doma, stranit se přátel a vyrovnávat se s negativními zprávami, které na nás chrlí média. Doba koronavirová není žádný med, ať už nasazujete svůj život pro nemocné v nemocnicích, či si jej snažíte zachránit doma. Se superinfekčním virem bojujeme již přes měsíc a zdá se, že už se nám pomaličku daří vidět světlo na konci tunelu. Ten tunel je ale stále ještě dost dlouhý, a proto je třeba se naučit zvládnout své vnitřní pocity. A my vám poradíme, jak na to!

 

 

Když jste na to sami

Každý trávíme své „domácí vězení“ jinak. Někdo své dny tráví s celou rodinou v malém bytě, někdo je úplně sám. Ani jedno není úplně ideální. Když jste sami toužíte po lidském kontaktu, když jste s jinými lidmi, chcete se někam schovat a s nikým nemluvit. Přesto být naprosto sám je o něco těžší. Však ti nejhorší kriminálníci jsou ve vězeních posílání na samotku! Samota má totiž opravdu velký dopad na naše mentální zdraví. Samozřejmě ale záleží na délce izolace. Čím déle jste sami, tím pravděpodobněji se u vás objeví tyto symptomy: hněv, podrážděnost, nepřátelskost, nervozita, beznaděj. Jak s tím bojovat? Jelikož nejsme od svých blízkých izolováni za trest, můžeme jim alespoň zavolat. V dnešní době existuje mnoho aplikací, kde si můžete se svými blízkými popovídat zadarmo přes internet. Není to stejné jako zajít s kamarádem na pivo, ale na chvíli vás to odreaguje.

  • Volejte si s rodinou a známými skrze videochatové aplikace. Abyste se vyhnuli pocitu „jako přes kopírák“, nevolejte si každý den se stejnými osobami ve stejný čas. Váš mozek potřebuje nové stimuly – nová témata, nové příběhy. Nikdo se nechce dívat každý den ve stejný čas na stále tu samou epizodu seriálu!
  • Chybí vám páteční drink s kamarády? Dejte si ho on line! Páteční večery venku jsou pro mnohé z nás důležitou součástí psychohygieny. Jenže hospody jsou zavřené na dobu neurčitou a s kamarády bychom se teď také ještě nějaký čas setkávat neměli. Opět si ale můžete zavolat! Dejte si skleničku červeného či piva (důrazně doporučujeme zůstat u jednoho drinku! Možná by stačil džus 😊) a proberte práci, známé či seriály, které jste stihli shlédnout. Vyhněte se ale tématu koronavirové krize! Pátek patří zábavě!
  • Protáhněte se. Při domácí izolaci nám nechybí jen sociální kontakt, ale i pohyb. A to i když nejste žádní sportovci! Po pár týdnech sezení doma nás mohou postihnout bolesti zad, páteře a hlavy či třes rukou, zažívací potíže a insomnie. Těmto nepříjemnostem se můžete vyhnout, když se budete snažit alespoň trochu hýbat. Pokud můžete jít ven, projděte se každý den alespoň na 30 minut. Buďte ale opatrní! Vezměte si roušku a vyrazte někam, kde nehrozí velká koncentrace lidí. Pamatujte, že je potřeba držet si od ostatních odstup alespoň 2 metry! Pokud vycházka venku nepřipadá v úvahu, otevřete si okno a choďte po bytě alespoň 15 minut v kuse. Tyto domácí procházky opakujte několikrát během dne.
  • Myslete pozitivně. Být informován je důležité, ale dejte pozor na to, kolik nových informací za den opravdu potřebujete. Číst neustále dokola, kolik infikovaných přibylo ve vás vyvolá skutečné pocity zoufalství a smutku. Raději si znovu přečtěte oblíbenou knihu nebo se po stopadesáté mrkněte na Přátelé. Uvařte si oblíbený čaj či kávu. Prohlédněte si fotky z dovolených či dětství. Zapomeňte na to, co se děje a plánujte, s kým a kde se sejdete, až se situace uklidní.
  • Obklopte se krásnem. Nezírejte na prázdné zdi. Hezky si je vyzdobte! Pořiďte si obrazovou reprodukci oblíbeného malíře, fotografie přírody či lidí, kteří ve vás budou vyvolávat pozitivní emoce. Chcete-li se obklopit pozitivními vibracemi, nahlédněte do naší kolekce Pure Happiness.
  • Věnujte se kreativní činnosti – Malujte, pište, hrajte na hudební nástroj. Dělejte cokoliv, co vás baví a naplňuje nebo jste vždycky chtěli vyzkoušet. Je jedno, že vaším vrcholem umění je obraz „prase v trávě“ nebo že umíte jen 2 akordy. Na nějaký čas zaměstnáte své ruce i mozek, a ještě se zlepšíte!

 

 

 

Když je vás doma moc

Ne každý bydlí v paláci s deseti ložnicemi. Možná, že vám nikdy předtím tolik na velikosti vašeho bytu nezáleželo, ale právě teď cítíte každý metr. Partner, děti, pes, kočka. Čím více lidí, tím více hluku a možných konfliktů. I s tím se dá ale bojovat! Všechno je o domluvě a pravidlech, která si nastavíte.

  • Rozdělte si byt na klidové zóny. Každý někdy potřebuje být na chvíli sám. Pokud za vámi partner či děti neustále chodí a chtějí, abyste je nějak zabavili, můžete být snadno podrážděni a konflikt je na světě! Domluvte se, že například ložnice je místo, kde se nejen spí, ale i psychicky odpočívá – kdo se tedy potřebuje na chvíli izolovat od ostatních, může se schovat právě tam a nikdo za ním nesmí.
  • Určete si čas pro společné chvíle i samotu. Stejně jako chvilky soukromí jsou důležité ty, co strávíte s rodinou. Rozdělte si den na jednotlivé části: pracovní doba, čas na osobní klid, společné aktivity s rodinou, jídlo. Naučte se společně fungovat podle tohoto režimu a uvidíte, že se budete na společné hry či sledování filmu s rodinou těšit!
  • Mluvte o svých pocitech. To nejhorší, co můžete udělat je, že si necháte všechno pro sebe. Pokud se ale cítíte špatně, je důležité své pocity pojmenovat a sdílet. Samozřejmě je ale důležitá forma, kterou to uděláte. Nevybíjejte si svou frustraci na partnerovi či dětech a nehledejte zástupné problémy. Když máte pocit, že toho je na vás moc, prostě to řekněte. Uvidíte, že partnerovo objetí či pochopení vám udělá dobře!

 

 

 

Jsme v situaci, jež jsme nikdy předtím nezažili, je tedy naprosto v pořádku, že máme strach z toho, co se děje a bude. Důležité je ale neztrácet naději a smysl pro humor. Humor a dobrá nálada jsou totiž tou nejlepší zbraní proti koronaviru! Dobré rozpoložení nám totiž zvyšuje imunitu. 😊 Vyzbrojte se tedy krásnými emocemi v naší kolekci uměleckých fotografií!

 

JÍT DO KOLEKCE PURE HAPPINESS

Katka

Social Media and Email Specialist, known as a big fan of superhero movies, especially Avengers, Deadpool and Batman.

www.instagram.com/kat_y_manaPosters.czTvořím svůj svět

S Posters.cz jsme na trhu již od roku 1999 a postupně jsme se stali jedním z největších prodejců plakátů, obrazů a licencovaných merchandise dárků v Česku i v celé Evropě. Máme skladem ohromnou nabídku filmových, herních či sportovních plakátů všech velikostí i plný sklad originálních dárků pro zaryté fanoušky Star Wars, Harryho Pottera, komiksů či celé rodiny Warner Bros. Hrnky, figurky, puzzle i oblečení jsou totiž tím nejlepším dárkem pro všechny bez rozdílu věku či zájmů. Jestli jsi ale fanda spíš interiérového designu, tak i pak jsi tu správně! Máme vlastní tiskárny a tak fototapety, ilustrace, fotografie či umělecké reprodukce tiskneme jak na běžícím páse a dennodenně posíláme do více než 25 zemí.


© 1999–2024 Europosters, s. r. o. Všechna práva vyhrazena.

Top