We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping at Abposters.com?
-20 % na vybrané produkty na zeď ZÍSKAT SLEVOVÝ KÓD

Jak vstoupit do světa sběratele replik a figurek

21. 12. 2021

Každý máme oblíbený film, ke kterému jsme si koupili všechen merch, který se dá sehnat. A co takhle jít ještě dál a pořídit si figurku oblíbené postavy? V tomto článku najdeš všechno, co ti pomůže s výběrem – jaký je rozdíl mezi materiály figurek, jak o figurky pečovat a jaký že je vlastně rozdíl mezi akční a sběratelskou figurkou. Tak jdeme na to!

Materiály

U našich figurek si můžeš všimnout jednotlivých typů materiálů, které ti teď představíme.

 • ABS, což je zkráceně akrylonitrilbutadienstyren, je běžný tuhý termoplastický polymer. Hlavní výhodou tohoto materiálu je odolnost proti mechanickému poškození. Také dovoluje výrobcům zachytit i ty nejsložitější detaily na figurce. Navíc je každý produkt originál, vyrábí se totiž z forem, takže finální kus se může lišit podle manipulace při vyndavání figurky z formy.
 • PVC je termoplastický polymer, jeden z nejpoužívanějších plastů, hlavně kvůli jeho všestrannosti. Velikou výhodou je jeho pružnost, ale i tvrdost, která lze upravit tak, aby si zachoval určitý tvar. O tom se můžeš přesvědčit i u nás, z PVC máme totiž držáky na telefony a joysticky v kategorii Cable Guy
 • Vinyl, to jsou vlastně částice PVC, které jsou smíchány s tekutým změkčovadlem v závislosti na požadovaném konečném vzhledu. oproti ostatním materiálům je lehčí a méně náchylný k rozbití. Může být i velmi detailní, záleží totiž na procesu tvarování.
 • POM je materiál, který se nejčastěji používá v kloubových spojích. Je to právě díky vlastnostem materiálu, je tuhý, pevný v tahu a odolný proti opotřebení.
 • Polystone je směs tekuté plastické pryskyřice a práškové kamenné přísady, díky přísadě jsou figurky těžší a pevnější. Zachovává většinu původních sochařských detailů, což odpovídá za jeho popularitu ve sběratelských předmětech. Vlastně se můžete podívat do Sběratelských figurek a prohlédnout si všechny detaily, které jsou zachyceny díky polystonu. 
 • Pryskyřice je tekutý uretan, který po nalití do formy pomalu vyplní každou štěrbinu, což má za následek téměř dokonalou repliku původního vzhledu. Pryskyřice je pružná a je křehčí v závislosti na tloušťce stěn. U našich produktů je místo pryskyřice její anglický název resin, je to asi nejčastější materiál u našich figurek Fantasy & Sci-fi  a u Kouzelnických hůlek.
 • Sklolaminát je pevný, tvrdý a pružný materiál, který lze tvarovat do větších složitých tvarů, a přitom zůstává lehký.

Je lepší pryskyřice nebo PVC?

Vzhledem k tomu, že jsou odlévány z pružné formy, figurky z pryskyřice nepotřebují tolik řezů jako figurky z PVC. Pryskyřice je také těžší než PVC a působí na materiál reálněji. Obal pro resinovou figurku však musí být dobře izolován proti nárazům, jinak je pryskyřice náchylná k prasknutí nebo zlomení některých částí.

Sběratelské figurky vs. Akční figurky

A jaký že je ten rozdíl mezi sběratelskou a akční figurkou? Záleží na tom, jestli mají klouby. U těch, které klouby mají a můžete je stavět do všelijakých pozic, se vžilo označení akční figurky. Můžete si díky tomu sestavit vlastní repliku scény z filmu. Figurky, které klouby nemají, jsou oproti tomu sběratelské.

Proč musím o své postavy pečovat?

Materiály, ze kterých jsou akční figurky vyrobeny, nejsou ani zdaleka nezničitelné a mohou po čase vykazovat známky stárnutí. Barva se může uštípnout nebo odřít, plast může změnit barvu nebo se může nahromadit špínu a prach. Tady si můžete přečíst, co všechno může poškodit figurku:

 • Přímé sluneční světlo: Příliš mnoho přímého slunečního světla může způsobit vyblednutí plastu a skvrny.
 • Teplo: Intenzivní teplo, obvykle ve spojení s přímým slunečním zářením, může způsobit změknutí a deformaci plastu.
 • Vlhkost: Vysoká vlhkost může způsobit odlupování barvy na akčních figurkách a také může způsobit odpadávání obtisků a uvolnění spojů, což způsobí, že vaše figurky jen obtížně udržují své pozice.
 • Nečistota a prach: Nečistoty a přírodní oleje z prstů mohou způsobit špínu na předmětech, pokud s nimi budete příliš manipulovat. Prach, i když není pro předmět škodlivý, se může hromadit až figurka nebude moc hezká na pohled.

Jak pečovat o figurky?

Zde je několik jednoduchých kroků, které ti pomohou udržet vaši sbírku ve skvělé kondici. Je dobré si zvyknout na pravidelnou údržbu, třeba tím, že si jeden den v měsíci vyhradíš na údržbu svých sběratelských předmětů. A rozhodně nemusíš zůstávat jen u čištění, přece k čemu jinému jsou figurky než ke hraní.

 

Užitečné rady

 • Udržuj své předměty vystavené na místě, kam na ně nesvítí přímé sluneční světlo. Pokud jsou vystaveny na poličce nebo vitríně, ujisti se, že jsou umístěny v oblasti místnosti nejdále od oken.
 • Udržuj své předměty uložené nebo vystavené v místnosti, která udržuje průměrnou příjemnou pokojovou teplotu. Neukládej své figurky tam, kde na ně může působit nadměrné teplo nebo vlhkost, jako je garáž, sklep nebo půda. Nikdo nechce roztavenou nebo scvrklou sbírku!
 • Pokud své figurky ukládáš do krabic, použij pevné plastové skladovací nádoby s víkem, které těsní, aby se zabránilo nadměrné vlhkosti. Zvaž zapečetění každé figurky do plastového sáčku na zip, než je vložíš do krabice. Kartonové krabice nejsou ideální pro skladování, protože propouštějí teplo a vlhkost a často obsahují kyseliny, které mohou časem zničit plasty a zničit barvu.
 • Opatrným zacházením s figurkami bojuj proti usazování nečistot a prachu. Pokud se zašpiní, většinu figurek lze vyčistit tak, že je namočíš do teplé mýdlové vody a jemně vydrhnete kartáčkem na zuby s měkkými štětinami.

 

Z našich figurek si můžeš vybrat tady 

Kamca

Avid reader and Harry Potter fan who loves to travel and eat.Posters.czTvořím svůj svět

S Posters.cz jsme na trhu již od roku 1999 a postupně jsme se stali jedním z největších prodejců plakátů, obrazů a licencovaných merchandise dárků v Česku i v celé Evropě. Máme skladem ohromnou nabídku filmových, herních či sportovních plakátů všech velikostí i plný sklad originálních dárků pro zaryté fanoušky Star Wars, Harryho Pottera, komiksů či celé rodiny Warner Bros. Hrnky, figurky, puzzle i oblečení jsou totiž tím nejlepším dárkem pro všechny bez rozdílu věku či zájmů. Jestli jsi ale fanda spíš interiérového designu, tak i pak jsi tu správně! Máme vlastní tiskárny a tak fototapety, ilustrace, fotografie či umělecké reprodukce tiskneme jak na běžícím páse a dennodenně posíláme do více než 25 zemí.


© 1999–2024 Europosters, s. r. o. Všechna práva vyhrazena.

Top