We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping at Abposters.com?
-20 % na vybrané produkty na zeď ZÍSKAT SLEVOVÝ KÓD

Frida Kahlo: Symbol Mexika i feminismu

24. 06. 2020

Viva la Frida! Jen málokterá žena dokázala uspět jako malířka již v minulém století, kdy stále ještě svět patřil převážně mužům. Jen málokterá žena se dokázala stát symbolem své země a feministického hnutí zároveň. Frida Kahlo rozhodně nebyla obyčejnou manželkou svého slavného muže. Byla samostatnou, svobodnou osobností – Ve své době prakticky černou ovcí. Její životní cesta nebyla bohužel příliš dlouhá a byla plná bolesti a boje s nepříznivým osudem, přesto zasáhla miliony lidí po celé planetě. Přečtete si o životě mexické malířky, jež zasahuje i do současných trendů!

 

 

“Je mi jedno, co si myslí svět. Narodila jsem se jako potvora. Narodila jsem se jako malířka. Narodila jsem se úplně v háji. Ale byla jsem šťastná.” 

Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón se  narodila v předměstí Mexico City 6. července 1907 mexickému fotografovi Guillermo Kahlovi a jeho manželce Matildě jako třetí dítě v pořadí. Zatímco její otec pocházel z rodiny z německými kořeny, maminka patřila k původním obyvatelům Ameriky. Frida se tedy cítila prostředníkem mezi evropskou a mexickou kulturou, což ovlivnilo její pozdější tvorbu.

 

 

 

„Nakonec vydržíme mnohem více, než si myslíme, že dokážeme.“

Osud jí házel klacky pod nohy už v útlém věku – V 6 letech onemocněla dětskou obrnou, jejímiž následky bylo celoživotní kulhání a rozdílné velikosti nohou, které Frida  zakrývala pod dlouhými sukněmi. Když jí bylo 18, utrpěla vážná zranění při autobusové nehodě u sanatoria, kam se dojížděla rehabilitovat s následky obrny. Podstoupila několik operací, ale bohužel jí až do konce života provázely nesnesitelné bolesti.

Do této nehody se ale Fridin život vyvíjel dobře – věnovala se sportům a studiu medicíny. V té době byla jednou z 35 dívek, jež byly ke studiu na prestižním Preparatoriu přijaty (Chlapců tam studovalo 2000!). Už na škole ale vyčnívala z davu – založila tajný spolek Kachuchas a její chování bylo často v kontextu její doby označováno za pobuřující. V Preparatoriu také potkala svého budoucího manžela – uznávaného malíře Diega Riveru, který zde v letech 1921 – 23 pracoval na malbě „Stvoření“.

 

„K čemu potřebuji nohy, pokud mám křídla na létání.“


Jenže pak v roce 1925 došlo k té osudné nehodě, při které Frida utrpěla trojitou zlomeninu páteře, dále  zlomeninu klíční kosti, žeber, pánve, jedenáct zlomenin v pravé noze, vykloubené rameno, a navíc její žaludek a děloha byly propíchnuty železným zábradlím. Následky z této nehody jí provázely až do konce života. Kvůli těmto zraněním nikdy nemohla mít děti, což bylo jejím velkým přáním. Po nehodě podstoupila několik operací a strávila více než rok na lůžku v nemocnici. Právě v té době požádala svého otce, aby jí do nemocnice přinesl barvy a štětce.  Její lůžko upravili tak, aby mohla ležet na boku a k připevnili k posteli zrcadlo, aby se mohla vidět. Frida tedy  začala malovat autoportréty, které byly pro ni typické. Za svůj život jich namalovala celkem 55.

Tvorba Fridy Kahlo je často považována za naivní, či surrealistickou, sama malířka se ale považovala spíše za realistku. „Nemaluji sny ani noční můry, maluji svou vlastní realitu.“ Říkala. Jelikož její vlastní realitou byla dlouhou dobu právě ona sama a její vnitřní svět, malovala hlavně sebe. „Maluji sama sebe, neboť velmi mnoho času prožívám sama se sebou, a má tvář je motiv, který nejlépe znám.“ Mezi její další oblíbené motivy patřily květiny, které malovala „aby nikdy nezemřely.“

 

 

 

 

„V mém životě byly dvě nehody: jedna – když autobus narazil do tramvaje, druhá je Diego.A on byl tou horší.“

 

Poté, co ji pustili z nemocnice, se Frida na chvíli vrátila do školy. Přinesla své malby na ukázku malíři Diego Riverovi, který byl z jejích autoportrétů unesen. Její ostatní práce se mu ale tolik nelíbily, tak jí doporučil, ať maluje po svém a nenechává se nikým ovlivňovat. S Riverou se spřátelili a později se z nich stali manželé. Díky jejich manželství Frida vstoupila do komunistické strany a vydala se na dráhu bojovnice za ženská práva. S Riverou se na nějaký čas dokonce odstěhovala do USA, kde si začala uvědomovat velké národní rozdíly a začala se upínat na své mexické kořeny a malovala obrazy inspirované tamní lidovou tvorbou. Začala sbírat starožitnosti a denně nosila národní kroje. V roce 1939 dokonce vystavovala jeden obraz v pařížském Louvru na výstavě inspirované Mexikem, kde se stala senzací. Ve 40. letech už měla své vlastní výstavy hlavně doma.

Co se týče jejího vztahu s Riverou, byly legendárním bouřlivým párem. Oba byli malíři – on zpočátku ten slavnější (však byl o 20 let starší), oba nadšení komunisté. V roce 1939 dokonce u sebe hostili ruského komunistického představitele Trockého, s nímž měla Frida poměr. Frida byla zkrátka velmi svobodomyslná žena, která si dělala, co chtěla – kouřila, pila, byla otevřeně bisexuální a byla známa svým jadrným jazykem a tím, že svým hostům ráda zpívala obscénní písně. I přes velké fyzické a duševní utrpení si dokázala život užívat plnými doušky a podle svého, čímž ovlivnila budoucí ženské generace.

 

 

 

„Doufám, že můj exil (ze života) bude veselý a už se sem nikdy nevrátím!“

Frida Kahlo zemřela v roce 1954 ve 47 letech na následky pneumonie, avšak říká se, že skutečným důvodem jejího úmrtí mohlo být i předávkování drogami. Alkohol a drogy jí totiž rozhodně nebyly cizí. „Pila jsem, protože jsem chtěla utopit své zármutky, ale teď se ty zatracené věci naučily plavat.“ Nikdo ale skutečnou příčinu její smrti nikdy nezkoumal. Ač Kahlo ve svém deníku vyjádřila přání, že už se nikdy nechce vrátit do tohoto světa, nikdy z něj vlastně nezmizela. Její životní příběh je natolik fascinující, že vzniklo nejedno dílo, které ho připomíná. Například v roce 2002 ji ztvárnila ve filmu Frida mexická herečka Salma Hayek. V našem e-shopu si zase můžete pořídit bytové dekorace a doplňky s touto neuvěřitelně silnou ženou, která oslavovala život. Viva la vida – tak se jmenoval její poslední obraz. A my říkáme – Viva la Frida! Nechť tvá odvaha žít po svém inspiruje dál!

 

 

JÍT SE INSPIROVAT DO KOLEKCE FRIDA KAHLO 

 

zdroj citátů 

Katka

Social Media and Email Specialist, known as a big fan of superhero movies, especially Avengers, Deadpool and Batman.

www.instagram.com/kat_y_manaPosters.czTvořím svůj svět

S Posters.cz jsme na trhu již od roku 1999 a postupně jsme se stali jedním z největších prodejců plakátů, obrazů a licencovaných merchandise dárků v Česku i v celé Evropě. Máme skladem ohromnou nabídku filmových, herních či sportovních plakátů všech velikostí i plný sklad originálních dárků pro zaryté fanoušky Star Wars, Harryho Pottera, komiksů či celé rodiny Warner Bros. Hrnky, figurky, puzzle i oblečení jsou totiž tím nejlepším dárkem pro všechny bez rozdílu věku či zájmů. Jestli jsi ale fanda spíš interiérového designu, tak i pak jsi tu správně! Máme vlastní tiskárny a tak fototapety, ilustrace, fotografie či umělecké reprodukce tiskneme jak na běžícím páse a dennodenně posíláme do více než 25 zemí.


© 1999–2024 Europosters, s. r. o. Všechna práva vyhrazena.

Top