We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping at Abposters.com?
-20 % na vybrané produkty na zeď ZÍSKAT SLEVOVÝ KÓD

Co jste nevěděli o komiksu

29. 07. 2020

Ještě nedávno byly komiksy považovány výhradně za čtivo podivných geeků v brejličkách bez cool kamarádů, co hrají Dračí doupě někde v garáži podobně jako kluci ze Stranger Things. Dnes jsou ale  převážně díky sérii filmů jako jsou Avengers či Justice League velmi v kurzu. Víte ale, kdy a jak tento žánr vznikl? Pojďte se s námi podívat na komiks, jak ho neznáte! Plus vám prozradíme nějaké extra špíčky o vašich oblíbencích😊 Tak pojďme na to!

 

 

Vyprávění příběhu pomocí obrázků

Kdy vznikl úplně první komiks? Na tuto otázku asi jen tak správnou odpověď nenalezneme.  V Evropě  za vznik komiksu považujeme kresby švýcarského ilustrátora Rodolphe Töpffera z roku 1825. Někteří historici ale vznik tohoto dnes oblíbeného žánru vidí už v období mezi lety 15 000 – 13 000 př.n.l., ze kterého pochází slavné nástěnné malby ve francouzské jeskyni Lascaux. Nechceme-li ale původ komiksu hledat na stěnách jeskyní či pyramid, můžeme se také vydat do Japonska. Ve 12. století zde totiž začaly vznikat Chōjū-jinbutsu-giga – tedy zvířecí karikatury lidí v pohybu, které se kreslily na papír tuší.

Ačkoliv můžeme mít pocit, že se komiks začal objevovat až ve 20.století, kdy na svět přišli první superhrdinové, oblibě se těšil už v 19. století, kdy vycházely kratší humorné stripy v nejrůznějších novinách. Podle Američanů komiks oficiálně vznikl 16. 2. 1896, kdy poprvé v časopisu New York World vyšel strip Richarda Outcalta The Yellow Kid.

 

 

 

Zrození superhrdinů

Lidé si na přítomnost komiksů v novinách zvykli, a tak netrvalo dlouho a komiksy začaly vycházet také samostatně či ve sbornících. Prvním byl ve 30. letech Action comics, díky němuž si lidé mohli v roce 1938 poprvé přečíst Supermana od dua Jerry Siegela a Joe Shustera. Hrdina narozený na Kryptonitu odstartoval Zlatý věk komiksu.  Hned o rok později totiž v Detective Comics debutoval Batman. Superman ale nebojoval  s nepříjemnostmi jen v komiksu, z počátku své „kariéry“ totiž musel čelit plagiátorství – Fox Comics přišlo se svou verzí Supermana ve formě Wonder Woman, Fawcett Comics zase vydávalo Captain Marvel. O autorská práva se vedly dlouhé soudní tahanice a když nakonec Fawcett Captain Marvel „vrátil“ DC, přestaly komiksy lidi na nějaký čas zajímat.

Ve stejný čas, kdy na svět přišel Superman od předchůdce DC Comics, předchůdce Marvelu Timely Comics publikoval příběh Human-Torche a Namora the Sub-Marinera v komiksu Marvel Comics #1. Jelikož tento komiks slavil velký úspěch, přišlo v roce 1941  Timely Comics s novým hrdinou – a nebyl jim nikdo jiný než dobrosrdečný Steve Rogers alias Kapitán Amerika!  Tento superhrdina je výtvorem tvůrčího dua, Joe Simona a Jacka Kirbyho.  Možná jste si Kapitána vždycky spojovali se Stanem Leem, ale ten se do týmu přidal až při tvorbě třetího dílu. Díky němu ale používá Kapitán jako zbraň svůj nezničitelný štít! 

 

 

Hrdinové své doby

Ve válečném období lidé superhrdiny mlátící nacisty po hlavě skutečně potřebovali, jenže pak válka skončila a všechno bylo jinak. Zatímco se tvůrci komiksů mezi sebou soudili o práva na superschopnosti jejich hrdinů, samotné komiksy pomalu upadaly do zapomnění. Na scénu se vrátily zase až v 60. letech.  V této době také vzniklo komiksové undergroundové hnutí vedené Robertem Crumbem, které dodnes vydává. Co se týče „starých známých“ superhrdinů, ti  se ze stránek časopisů pomalu začali přesouvat i na  jiná média. V roce 1960 například vznikl první televizní seriál s Batmanem. Tento hrdina se za svou 80letou existenci dočkal hned několika seriálů a filmů a rozhodně ještě od něj „I´m Batman“ uslyšíme i v budoucích letech. (Více o Batmanovi si můžete přečíst zde.)

 

 

Zábavná fakta

  • Stan Lee si dal challenge, že vytvoří hrdinu, kterého idé budou nenávidět, ale nakonec se do něj zamilují. Tím hrdinou je Tony Stark a zdá se, že opravdu uspěl 🙂
  • Hulk měl být původně šedý, ale díky tiskové chybě získal zelenou barvu.
  • Novinář (Clark) Kent nefiguruje jen v komiksu od DC. Zatímco ale v DC se jedná o skytého Supermana, v Marvelu jde o obyčejného pisálka. 
  • Venom měl být původně těhotnou ženou, které se těsně před porodem spojila s mimozemským symbiontem. 
  • Batman je zaměstnavatelem Supermana. Clark Kent totiž pracuje v Daily Planet, jejímž vlastníkem je Bruce Wayne. 

 

DO KOLEKCE KOMIKSŮ

Katka

Social Media and Email Specialist, known as a big fan of superhero movies, especially Avengers, Deadpool and Batman.

www.instagram.com/kat_y_manaPosters.czTvořím svůj svět

S Posters.cz jsme na trhu již od roku 1999 a postupně jsme se stali jedním z největších prodejců plakátů, obrazů a licencovaných merchandise dárků v Česku i v celé Evropě. Máme skladem ohromnou nabídku filmových, herních či sportovních plakátů všech velikostí i plný sklad originálních dárků pro zaryté fanoušky Star Wars, Harryho Pottera, komiksů či celé rodiny Warner Bros. Hrnky, figurky, puzzle i oblečení jsou totiž tím nejlepším dárkem pro všechny bez rozdílu věku či zájmů. Jestli jsi ale fanda spíš interiérového designu, tak i pak jsi tu správně! Máme vlastní tiskárny a tak fototapety, ilustrace, fotografie či umělecké reprodukce tiskneme jak na běžícím páse a dennodenně posíláme do více než 25 zemí.


© 1999–2024 Europosters, s. r. o. Všechna práva vyhrazena.

Top