We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping at Abposters.com?
-20 % na vybrané produkty na zeď ZÍSKAT SLEVOVÝ KÓD

Proč tolik umělců pracuje pod pseudonymem? Cats&Dotz nás nechala pod roušku tajemna nahlédnout

20. 06. 2024

Ioanu Horvat zná svět jako úspěšnou umělkyni pod pseudonymem Cats&Dotz. Jak se vypracovala až do tohoto bodu? Její cestu z malé rumunské vesnice, přes práci v korporátu nám popsala v následujícím rozhovoru. 

Můžete se nám na úvod představit a říci něco málo o sobě? Poodhalte nám, kdo se skrývá za pseudonymem Cats&Dotz.

Mé jméno je Ioana Horvat a žiji v Bukurešti. Vyrostla jsem v malé vesnici v Rumunsku a měla jsem velmi šťastné dětství na venkově, které podpořilo mou kreativitu a svobodomyslnou, bohémskou povahu. Od malička jsem ráda tvořila, zejména malovala a navrhovala oblečení. Měla jsem korporátní kariéru, až jsem si před pár lety uvědomila, že mi to úplně nesedí. Rozhodla jsem se skončit a vrátit se k tomu, co skutečně miluji – k umění. Nyní mám malou dílnu, kde navrhuji bohémské šaty, a znovu jsem začala malovat, jak tradičně, tak digitálně.

Inspiruje mě příroda, lidé, živé barvy a jak jednoduchost, tak složité vzory. Nemůžu se držet jednoho stylu, takže ráda experimentuji se všemi druhy uměleckých stylů a technik, od monochromatických až po extrémně barevné, od minimalistických po složité návrhy, od portrétů po abstraktní krajiny a mnoho dalšího.


Jsem samouk. Tvorba mi přináší obrovskou radost – tak se do ní ponořím, že někdy zapomenu jíst a pít.


Jaké je to pracovat pod pseudonymem? Myslíte si, že vám to dává větší svobodu k tvorbě?

Práce pod pseudonymem je neuvěřitelně osvobozující. Tento název jsem si vybrala pro jeho hravou povahu a kontrast, který ztělesňuje, což perfektně ladí s mou prací, která je bohatá na kontrasty, barvy a hravost. Pseudonym mi také dává svobodu zkoumat různé styly a riskovat v kreativitě, což je pro introverta jako já nezbytné.

Když se vrátíme na úplný začátek, co formovalo váš umělecký styl? Byla jste nakloněná k umění již jako dítě?

Můj umělecký styl byl formován směsicí osobních zkušeností, různorodých vlivů a neustálé touhy experimentovat. Velkým vlivem byla moje matka, která mě seznámila s kresbou a malbou. Zpočátku mě uchvátily realistické portréty, ale postupem času jsem přešla k abstraktnějším interpretacím. Tento posun ve mně probudil zvědavost prozkoumávat další styly. Vystavení různým uměleckým směrům a technikám hrálo významnou roli, což mi umožnilo míchat různé styly do vlastního vyjádření.

Kdo má na vás největší kreativní vliv?

Inspirují mě jak jednotliví umělci, tak širší umělecké směry. Gustav Klimt mě fascinuje svými složitými vzory a hlubokou symbolikou. Mám ráda Henriho Matisse pro jeho odvážné použití barev a plynulé linie, stejně jako jeho schopnost proměnit jednoduché tvary a materiály v umělecká díla. Vibrantní lidové umění mexické/otomské kultury, se svým výbuchem barev, má na mou práci hluboký dopad. Frida Kahlo, jak jako umělkyně, tak silná osobnost, na mě zanechává trvalý dojem.

Další inspiraci nacházím v čistých liniích, organických tvarech a jednoduchosti Bauhaus estetiky s jejich nadčasovou elegancí. Také se ztotožňuji s expresivitou a silnými zprávami obsaženými v kolážích a graffiti street artu, stejně jako s výrazným kontrastem a symbolikou nalezenou v kmenových uměních. 


Každý den mě inspiruje originalita a nespoutaná kreativita v kresbách mého dítěte.


Také nacházím velkou radost ve ztvárnění momentů nostalgie a radosti, vytažených z nezapomenutelných filmových scén nebo hudebních zážitků, a jejich přeměně na ilustrace. Tato umělecká díla slouží jako evokativní momentky, uchovávající podstatu drahocenných vzpomínek pro ostatní k užití a potěšení.

Ve svém umění spojuji prvky z těchto různorodých zdrojů spolu s postřehy z každodenních zkušeností, abych vytvořila tapisérii vlivů, které nosím stále s sebou. Snažím se zachovat jejich podstatu a sdílet jejich krásu se světem. Mým cílem je vnášet do své práce pozitivitu, radost a štěstí, s cílem povzbudit a inspirovat každého, kdo se s ní setká.

Můžete popsat svůj kreativní proces od prvotní inspirace až po finální design? Jaký je váš rekord v čase stráveném na jednom návrhu?

Můj kreativní proces obvykle začíná jiskrou inspirace, která může přijít odkudkoli – z přírody, snu nebo dokonce náhodné myšlenky. Začínám náčrtem hrubých nápadů a pak přecházím k podrobnějším kresbám.

Některá díla se dají dohromady za den, zatímco jiná mohou trvat týdny nebo měsíce. Často začnu s jedním dílem, které pak odložím a vrátím se k němu po měsících s čerstvým pohledem a novou inspirací. Někdy začnu s jedním nápadem, ale jak pracuji, dílo se vyvíjí a proměňuje v něco úplně jiného. Je to, jako by to umělecké dílo žilo a vedlo mě k jeho finální podobě. Proto se čas, který strávím na každém návrhu, velmi liší a odráží dynamickou a vyvíjející se povahu mé umělecké cesty.

Máte nějaké rituály nebo zvyky, které vám pomáhají při vaší kreativní práci?

Ano, mám! Ráda začínám den šálkem čaje nebo kávy a chvílí ticha, abych si uspořádala myšlenky. Také zjistím, že poslech hudby nebo ambientních zvuků mi pomáhá dostat se do kreativní zóny. Někdy si ráda věnuji pár minut volnému kreslení bez konkrétního cíle. Tato praxe mi pomáhá uvolnit kreativitu a často vyvolává nové nápady.

Můžete vybrat jeden svůj design, který je váš nejoblíbenější? Proč jste si vybrala právě tento design? Máte nějaký příběh z doby, kdy jste ho tvořila?

Nemůžu si vybrat jeden konkrétní oblíbený design, protože mé preference se mění ze dne na den a podle nálady. Stejně tak je to se styly. Mohu tvořit v jednom stylu po určitou dobu, pak přijmout jiný a nakonec se vrátit k původnímu stylu. Tento neustálý vývoj udržuje mou práci dynamickou a vzrušující, umožňuje mi prozkoumávat různé aspekty mé kreativity.

Jaký je váš kariérní sen, který chcete dosáhnout?

Mým snem je být schopna tvořit svobodně, a to je jediná věc, která mě opravdu zajímá, pokud jde o kariéru. Toužím dosáhnout finanční svobody díky svému umění, což by mi umožnilo neustále vytvářet nová díla bez omezení. To by mi umožnilo plně se věnovat své vášni a prozkoumávat svůj umělecký potenciál naplno.

Jak vypadá vaše budoucnost? Máte nějaké velké projekty na obzoru?

Momentálně nemám žádný konkrétní velký projekt, ale pomalu pracuji na dosažení svého snu. Budoucnost je vždy plná vzrušujících možností, s mnoha slibnými příležitostmi na obzoru, pokud si je dovolíme vidět. Takže se těším na to, co přijde 😊

Podívejte se tvorbu CATS & DOTZ

Natalie

Social media manager, photographer and creative head. My superpower is that I can retell all the lines from Harry Potter.Posters.czTvořím svůj svět

S Posters.cz jsme na trhu již od roku 1999 a postupně jsme se stali jedním z největších prodejců plakátů, obrazů a licencovaných merchandise dárků v Česku i v celé Evropě. Máme skladem ohromnou nabídku filmových, herních či sportovních plakátů všech velikostí i plný sklad originálních dárků pro zaryté fanoušky Star Wars, Harryho Pottera, komiksů či celé rodiny Warner Bros. Hrnky, figurky, puzzle i oblečení jsou totiž tím nejlepším dárkem pro všechny bez rozdílu věku či zájmů. Jestli jsi ale fanda spíš interiérového designu, tak i pak jsi tu správně! Máme vlastní tiskárny a tak fototapety, ilustrace, fotografie či umělecké reprodukce tiskneme jak na běžícím páse a dennodenně posíláme do více než 25 zemí.


© 1999–2024 Europosters, s. r. o. Všechna práva vyhrazena.

Top