We noticed you are coming from US. Would you like to continue shopping at Abposters.com?
-20 % na vybrané produkty na zeď ZÍSKAT SLEVOVÝ KÓD

Kulturní fenomény východní Asie aneb K-pop, anime a další…

27. 03. 2023

S hollywoodskými filmy na každém rohu je občas jednoduché zapomenout na to, že existují i další možnosti. Dnes zamíříme do Asie – konkrétněji do Japonska a Jižní Koreji a podíváme se na filmy, seriály a hudební skupiny, které tam mají svůj původ.

Film

Jedním z proslulých filmových studií je japonské Studio Ghibli, za kterým stojí Hayao Miyazaki a Isao Takahata. Studiu Ghibli se přezdívá ,,japonské Disney’’, ovšem místo Mickey Mouse je maskotem lesní duch Totoro. Zatím vyšlo přes 20 celovečerních filmů a přes 10 krátkých filmů, mezi ty nejznámější patří Cesta do fantazie, Princezna Mononoke nebo Můj soused Totoro. Cesta do fantazie se proslavila především jako první anime snímek, který kdy získal Oscara za Nejlepší celovečerní animovaný film v roce 2003. I když postupně filmy režírují ve Studiu Ghibli i další tvůrci, Hayao Miyazaki oznámil, že před důchodem by ještě jeden film rád stihnul. Premiéra filmu s názvem How Do You Live? je v japonských kinech naplánována prozatím na 14. července 2023.

 

O další zápis do historie se zasloužil také jihokorejský snímek Parazit. V roce 2019 získal 4 Oscary jako první neanglicky mluvený film. Film o chudé rodině, která se infiltruje do rodiny bohatých, si získal diváky po celém světě. A tady bychom rádi citovali režiséra Parazita Bong Joon Ho: ,,Jakmile překonáte 3centimetrovou bariéru titulků, otevře se vám svět nových úžasných filmů.’’ S tím se nedá než souhlasit.

Seriály

Obrovský dopad na kulturu můžeme vidět v seriálové tvorbě, a to hlavně v anime. Existují tisíce různých anime, ale mezi ty neznámější patří třeba Pokémon, Naruto nebo One Piece. Nemůžeme ale zapomenout, že většina těchto anime vychází z knižních předloh, z mangy. Jako manga se označují japonské komiksy, ale také grafické romány. Podobné komiksy vznikají i v jiných státech s různými jmény, v Jižní Koreji to je manhwa a v Číně manhua. Nejvíce manga sešitů vyšlo v sérii Golgo 13, zatím jich je kolem 200, ale díly stále vycházejí. Kam se hrabe Naruto se svými 72 sešity. Na druhou stranu, čtenáři Golga 13 musí mít nejen hodně našetřeno, ale i obří knihovnu.

 

Možná tě ale překvapí, že první dochované anime vyšlo už v roce 1917. Jedná se o čtyřminutový komediální snímek s názvem Namakura Gatana o samozvaném samuraji, který má tak otupělý meč, že s ním nedokáže nikoho zranit. Jak je u Hollywoodu zvykem, určitě se již brzy dočkáme live-action adaptace i tohoto anime. Podívat se můžeš třeba tady:

 

 

Ale není to všechno jen anime. V roce 2021 se na první příčky Netflixu ve sledovanosti dostal jihokorejský seriál Hra na oliheň. Seriál se stal obrovským hitem, získal 14 nominací na cenu Emmy a po celém světě naučil diváky, co je to Dalgona a jak zvítězit nad silnějším soupeřem v přetahovaní lanem. A taky samozřejmě, že korejské mobily mají extra baterii – alespoň ten, co má detektiv Hwan Jun-ho.

Hudba

I z asijských skupin se stává mainstream. K-pop a japonská verze J-pop je hudební styl oblíbený po celém světě. Každoročně se agentury snaží prosadit svoje skupiny, ale bohužel z desítek skupin nebo sólistů se jich uchytí jen několik. Ale nenech se zmást, K-pop není jenom o hudbě. Nedílnou součástí je specifická taneční choreografie k jednotlivým písničkám, móda a taky používání anglických frází v textu. A protože je K-pop oblíbený nejen v Jižní Koreji, ale také ve světě, dostává se mu i podpory od vlády. Po světě se také pořádají KCONy – festivaly, na kterých skupiny vystupují.

 

Ale stát se hudebním idolem není žádná legrace. Nejdříve se začíná na tréninkové pozici, většinou se přijímají děti i kolem 12 let. Trénink může trvat i několik let, ale pokud se všechno podaří, agentury vytvoří skupinu, u které si myslí, že se divákům zalíbí. Ve skupině zpravidla bývá jeden leader, který má hlavní slovo při rozhovorech a dohlíží na všechny ve své skupině. Dalšími členy jsou rappeři, tanečníci a zpěváci. Nejmladší člen skupiny je maknae a většinou se má ve skupině nejlíp, protože se o něj všichni starší členové starají. Členové také mohou být visual, což prostě a jednoduše znamená, že vypadají dobře. Fanoušci jednotlivých skupin ale také mají svoje označení, většinou nějakým způsobem vychází ze jména skupiny. Například fanoušci Stray Kids se jmenují Stay a fanoušci Twice jsou zase Once.

 

Nejvlivnější skupinou je jednoznačně BTS. Tahle sedmičlenná skupina si získala srdce fanoušků nejen v Jižní Koreji, ale naprosto všude, což také potvrzuje 72 milionů odběratelů na YouTube. I pro fanoušky fotbalu je tato skupina známá, na mistrovství světa 2022 při zahajovacím ceremoniálu zazněla píseň Dreamers v podání Jungkooka, jednoho ze členů. Budoucnost skupiny ale v současné chvíli ovlivňuje povinná vojenská služba, kvůli tomu si BTS dávají pauzu a písně začnou vydávat opět až v roce 2025.

 

Tak jako jsou BTS nejslavnější chlapecká skupina, Blackpink vládne ženským skupinám. První píseň vydala tahle čtyřčlenná skupina v roce 2016 a v současné době se kromě vydávání soustředí i na modeling nebo herectví. Pokud by ses o Blackpink chtěl/a dozvědět něco navíc, na Netflixu o nich vyšel dokument Blackpink: Light Up the Sky.

Zajímavostí mezi ženskými K-pop skupinami je např. skupina Mave, která byla vytvořena pomocí umělé inteligence. Jejími čtyřmi členkami jsou hyperrealistické postavy vygenerované na základě strojového učení, deep fake a 3D produkční technologie. Na debutový song skupiny Mave se můžeš podívat tady:

 

 

Na počátku 21. století se asijská kultura objevovala v západních médiích spíše mírně, zatímco nyní můžeme pozorovat vzestup kultury přicházející z Asie, a to zejména narůstající oblibu u anime a K-popu. Jak sis určitě všiml/a, výběr z asijské kultury je skutečně různorodý a do budoucna přinese mnoho novinek včetně dalšího experimentování s umělou inteligencí.

 

Podívej se na náš výběr z anime!

Lena

Music and visual art enthusiast, the more Queen merch, the better!Posters.czTvořím svůj svět

S Posters.cz jsme na trhu již od roku 1999 a postupně jsme se stali jedním z největších prodejců plakátů, obrazů a licencovaných merchandise dárků v Česku i v celé Evropě. Máme skladem ohromnou nabídku filmových, herních či sportovních plakátů všech velikostí i plný sklad originálních dárků pro zaryté fanoušky Star Wars, Harryho Pottera, komiksů či celé rodiny Warner Bros. Hrnky, figurky, puzzle i oblečení jsou totiž tím nejlepším dárkem pro všechny bez rozdílu věku či zájmů. Jestli jsi ale fanda spíš interiérového designu, tak i pak jsi tu správně! Máme vlastní tiskárny a tak fototapety, ilustrace, fotografie či umělecké reprodukce tiskneme jak na běžícím páse a dennodenně posíláme do více než 25 zemí.


© 1999–2024 Europosters, s. r. o. Všechna práva vyhrazena.

Top